دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس / 9

عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند

مدير پژوهشي اقليت‌هاي مسلمان و مسيحي كنفرانس اسقفان سوئيس، گفت: هيچ جامعه‌اي مصون از افراطي‌شدن نيست و همه جوامع ديني در معرض تهديد قرار گرفته‌اند.

روبرتو سيمونا، رييس منطقه‌اي و مدير پژوهشي اقليت‌هاي مسلمان و مسيحي در كمك به كليساهاي نيازمند و عضو كنفرانس اسقفان سوئيس، در سخنراني خود در پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس، با بيان اينكه انجيل و قرآن آزادي‌هاي مذهبي را ذكر كرده‌اند، گفت: بين راديكاليسم و بنيادگرايي، تمايز خيلي طريفي وجود دارد.

وي افزود: راديكال كسي است كه مي‌خواهد به پايه و اساس هر چيزي برسد و به معناي بازگشت به ريشه‌ها و حفظ اساس هر چيزي است؛ اما بنيادگرايي، به نهايت و بيش از حد حركت كردن، اشاره دارد و كسي كه فراتر از اقدام عادي حركت مي‌كند، به سمت جنگ مي‌رود. بنابراين اين دو واژه با هم برابر نيستند.

سيمونا ادامه داد: راديكال‌ها وضعيت جاري را رد مي‌كنند و معتقدند كه بايد به عقب بازگرديم و به همين دليل آنها را مرتجع مي‌دانيم. در مقابل، جامعه‌شناسان، افراد بنيادگرا را كساني مي‌دانند كه به دنبال عقب‌گرايي هستند. وقتي به دنبال تغيير هستند، مي‌توانند دست به خشونت بزنند و به سمت راديكاليسم حركت كنند كه اين خشونت ممكن است فرهگي، ديني يا اجتماعي باشد. در هر صورت اينها مي‌توانند تهديدي براي جامعه محسوب شوند.

عضو كنفرانس اسقفان سوئيس در ادامه با تأكيد بر نقش رهبران ديني در ظهور و بروز و يا متوقف كردن انديشه‌هاي افراطي، گفت: اگر علماي مذهبي چه مسيحي و چه مسلمان، بر اساس ديدگاه‌هاي خود زندگي كنند، انديشه افراطي‌گرايي محدود خواهد شد، در حقيقت وقتي راهبان فراتر از چيزي كه به آنها معتقدند عمل مي‌كنند، مشكلات بروز پيدا مي‌كنند.

وي با ادامه با اشاره به اينكه در دنياي امروز افرادي به خاطر ديدگاه‌هاي مذهبي خود تحت تعقيب قرار مي‌گيرند، گفت: مسأله اصلي حفظ كرامت انساني در آزادي ديني خلاصه مي‌شود. بيش از 5 ميليارد نفر يعني حدود 70 درصد جمعيت دنيا در كشورهايي زندگي مي‌كنند كه به آزادي ديني آنها احترام گذاشته نمي‌شود. عدم رعايت اين حق، سبب پيدايش خشونت و در ادامه عاملي براي انجام مهاجرت و پديده پناهندگي مي‌شود.

سيمونا همچنين گفت: اكنون هيچ جامعه‌اي مصون از افراطي‌شدن نيست و همه جوامع ديني در معرض تهديد قرار گرفته‌اند.

وي در پايان تأكيد كرد: رفاه هيچ كس نبايد به نام دين يا خدا خدشه‌پذير شود و كسي نبايد به نام دين صدمه ببيند. اگر رهبران ديني از نفرتي كه به نام خدا انجام مي‌شود، جلوگيري كنند، بهتر مي‌توانيم به صلح دست پيدا كنيم. و بدانيم كه احترام به دين همه، احترام به خداست.

بنا بر اعلام اين خبر، پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كنفرانس اسقفان سوئيس با عنوان «‌زمینه‌های افراط‌گرایی و رادیکالیسم در جوامع اسلامی و جوامع مسیحی ـ چالش‌ها و راهکارها»، پيش از ظهر امروز (5 شهريور) به رياست ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با حضور اسقف آلن دی‌رائمی، عضو كنفرانس اسقفان و اسقف لوزان، ژنو و فرايبورگ و مسئول گفت‌وگو با مسلمانان كنفرانس اسقفان سوئيس، اروین تانر، دبیرکل کنفرانس اسقفان سوئیس، اعضای کنفرانس اسقفان سوئیس و اندیشمندان مسلمان و مسیحی، آغاز شد.


٠٨:٥٧ - دوشنبه ٦ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٤٧٨٠    /    تعداد نمایش : ٢١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 462682
Visitorsofday : 294
Visitorsofpage : 1184058
Onlinevisitors : 5
PageLoad : 1.3906

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت