دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

واتیکان و روسیه، مرحله تازه ای از روابط ؟

به گزارش نشريه روسي اسپوتنيك ( مندرج در سايت واتيكان) سفر رسمی کاردینال پارولین نخست وزیر واتیکان به روسیه ، مملو از دیدارهای سازنده ، بخشی از حرکت تقریبی مهم اگرچه پیچیده ای است که پس از دیدار تاریخی در کوبا میان پاپ و پاتریارک کریل ، با نقطه عطفی روبرو شد . آیا این مرحله جدیدی از روابط است ؟. نخست وزیر واتیکان در جریان این سفر از 21 تا 24 اوت برابر با 30 مرداد تا 2 شهريور ماه با سران کلیسای ارتدوکس روسیه و وزیر امور خارجه و رییس‌جمهور روسیه دیدار و گفت و گو کرد . این دیدارها نشان دهنده اهمیت گفت و گو میان واتیکان وروسیه است ، مخاطبانی که مبارزات مشترک بسیاری دارند که مهم‌ترین آن دفاع از مسیحیان تحت تعقیب و آزار است . این سفر بدون شک ممکن است باعث ایجاد فضای تازه‌ای میان کلیساهای کاتولیک و ارتدوکس شود . اخبار اخیر حاکی از این است که پاپ فرانسيس توسط تروریست‌های داعش مورد تهدید قرار گرفت و داعش در پیام های خود به جهادگران خواستار ضربه زدن به ایتالیا شد . در مقابل خطر تروریسم با هویت اسلامی ، آیا ارتدوکس‌ها و کاتولیک‌ها موفق خواهند شد مسیر آشتی را بپیمایند ؟
یکی از کارشناسان امور واتیکان درباره اینکه نخست وزیر واتیکان سفر به روسیه را سازنده خواند و اینکه آیا می‌توان گفت روابط میان دو کلیسا وارد مرحله تازه‌ای شده است اظهارداشت :
تمام شرکت‌کنندگان دیدارها این مطلب را اعلام کردند. هم کاردینال پارولین این دیدارها را سازنده خواند و هم پاتریارک کریل . این فضای تازه از نخستین دیدار تاریخی میان پاپ و کریل در 12 فوریه 2016 مشاهده شد ، که زمان مناسبی بود برای گفت و گو درباره موضوعات عملی که درباره آنها دو کلیسا اشتراک نظر بیشتری دارند ، برای مثال سکولاریزم و دفاع از مسیحیان تحت تعقیب و آزار . آن طور که از بیانیه‌ها فهمیده می‌شود قطعاً دور جدیدی در روابط است اگرچه هنوز برای سفر پاپ به مسکو زود است . اگرچه هنوز در مورد آن و دیدار دوباره ای میان کریل و پاپ فرانچسکو صحبت می‌کنند . تعقیب و آزار مسیحیان و وضعیت در خاورمیانه از جمله موضوعات اصلی میان پوتین و کاردینال پارولین بود . دفاع از مسیحیان موضوع بسیار مهمی هم برای واتیکان و هم برای پوتین است ولی در غرب در این مورد زیاد صحبت نمی‌شود .
وقتی رئیس جمهور پوتین در سال 2013 برای دیدار با پاپ فرانچسکو به واتیکان آمد ، تحلیل گران این دیدار را محور واتیکان - روسیه در مسئله سوریه خواندند .
دیپلماسی مقر مقدس در جستجوی گفت و گو در مورد موضوعات مشترک با همه است .
تعقیب و آزار مسیحیان از لیست موضوعات مهم اروپا خارج شد و فکر می‌کنم جهان غرب کمی مقصر باشد . مسیحیان فقط در خاورمیانه تحت تعقیب و آزار نیستند ، در اینجا مشکل ناشی از سکولاریزاسیون بسیار قوی در اتحادیه اروپا است که برای مسیحیان تبعیض قائل می‌شود . در اروپا آزادی دینی دائماً هرچه بیشتر در خطر است .
در خاورمیانه مسیحیان حتی کشته می‌شوند ، مسیحیان ربوده می‌شوند ، هنوز هیچ خبری نه از دو اسقف ارتدوکس ربوده شده است و نه از کشیش و یسوعی کاتولیک ربوده شده. این موضوع در قلب دو طرف جای دارد و سعی می کنند با تلاشی مشترک صلح برقرار شود . دو کلیسا در مورد موضوعات مهم اشتراک بسیاری دارند و حتی گفته شده که به اصطلاح وارد فاز دوم شدند . مشکل در سطح کلامی است که هنوز در دستور کار قرار دارد . البته این مسیر بین کلیسایی پیچیده و نه فقط شامل موضوعات مهم بلکه همچنین شامل بخش کلامی و بخش تاریخی نیز می شود . به یک تاریخ مشترک یا در هر صورت به یک دیدگاه مشترک به تاریخ نیاز است ، که در بسیاری موارد هنوز وجود ندارد . کاری طولانی است ، وارد فاز دوم شده‌ایم فاز سوم و احتمالاً چهارم نیز خواهد بود ، در هر صورت دوره خوبی برای همکاری است .


٠٨:٥١ - چهارشنبه ٨ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٥٥٩٩    /    تعداد نمایش : ٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 462671
Visitorsofday : 283
Visitorsofpage : 1184047
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 1.2812

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت