چهارشنبه ٢٣ آبان ١٣٩٧ فارسي|English
 
 
صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Gallery is Empty!
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

هشتمين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سيليسی/9

ابراهيمي‌تركمان: سوءاستفاده از محيط زيست به دليل خودمحوري انسان است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گفت: سوءاستفاده از محيط زيست به دليل خودمحوري انسان است؛ بر اين اساس كه همه چيز بايد در اختيار او باشد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رییس اين سازمان در سخنرانی خود در هشتمين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سيليسی كه با موضوع «اديان و محيط زيست» در لبنان در حال برگزاري است، گفت: انسان از زخم بدن ديگران متنفر است؛ اما زا ديدن زخم خود متنفر نمي‌شود؛ علت اين امر «حب نفس» و «خودشيفتگي» است.

وي افزود: انسان هيچ ايراد و نقصي در خود نمي‌بيند و خود را عاري از زشتي و بدي مي‌داند. انسان داراي حب نفس همچنين داراي چند ويژگي است؛ علاقه دروني به ديگران ندارد، به دنبال تصوير خود در ديگران است و اگر تصوير خود را ببيند اهميت مي‌دهد، به محيط اطراف توجه ندارد، همه را به عنوان ابزار مي‌بيند، و در آخر اينكه از همه چيز سوءاستفاده مي‌كند.

ريیس شوراي سياستگذاري هماهنگي‌هاي گفت‌وگوي اديان در جمهوري اسلامي ايران در ادامه سخنانش بيان كرد: سوءاستفاده از محيط زيست به دليل خودمحوري انسان است؛ بر اين اساس كه همه چيز بايد در اختيار او باشد. اين موضوع هميشه مسأله بوده است؛ اما چرا امروز خطرناك است؟ به دليل افراط در برخي رفتارهاي مخل حفظ محيط زيست است.

ابراهيمي‌تركمان ادامه داد: حب نفس تا حدودي خوب است؛ اما بايد متعادل باشد. امروزه به دليل تكنولوژي و توسعه، انسان همه چيز را در اختيار خود مي‌خواهد و به همين دليل به افراط روي آورده است و همه چيز را در اختيار خود مي‌خواهد.

وي همچنين با بيان اين گفته انديشمند مسلمان غزالي كه رد آن مي‌گويد؛ «غفلت تنها بيماري است كه براي هشيار كردن غافل دليل نياز نيست»، گفت: براي بيدار كردن يك غافل، نياز به علت است و نه دليل. در اين گفت‌وگوهاي ديني در كنار هم دلايل را مطرح مي‌كنيم كه گاهي اثباتي و گاهي اقناعي است كه بين اين دو فرق است. شايد دلايل اثباتي باشد؛ ولي دل را آرام نمي‌كند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: علت هشيارسازي پيروان اديان براي جلوگيري از تخريب محيط زيست، آموزشي و در عين حال تلقيني است كه اگر دلايل به علت تبديل شد، ما موفق شده‌ايم.

بنا بر اعلام اين خبر، هشتمين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت ارمنی حوزه سيليسی (6 تا 8 تیرماه) با موضوع «اديان و محيط زيست» به همت مركز گفت‌وگوی اديان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليسای ارمنی حوزه سيليسی در آنطلياس لبنان در حال برگزاري است.

«محيط زيست و ارزش‌های مشترك اخلاقی در اديان الهی»، «تعامل رهبران اديان با محيط زيست: دو الگوی شاخص حضرت محمد (ص) و حضرت عيسی مسيح (ع)»، «تأثير محيط زيست سالم در زندگی فردی و اجتماعی از ديدگاه اسلام و مسيحيت» و «انسان و طبيعت در آموزه‌های اديان اسلام و مسيحيت»، نشست‌هاي اين دور از گفت‌وگوها هستند.


١٢:٣١ - يکشنبه ١٠ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٨٢٥١    /    تعداد نمایش : ٣٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فصلنامه گفتگو شماره دو زمستان 1393

فصلنامه گفتگو، بهار 1393

مجله خبري گفتگوي اديان و تمدن ها

مجموعه مقالات

ديالوگ 5

ديالوگ 6
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 473159
Visitorsofday : 37
Visitorsofpage : 1221611
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.4687

صفحه اصلی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت